Piróg biłgorajski

Piróg biłgorajski po upieczeniu
Piróg biłgorajski po upieczeniu
Dzisiaj przepis na regionalny przysmak, przy którym trzeba się troszkę napracować, ale smak w 100% odwdzięcza się za trud i czas poświęcony na przygotowanie. Dla tych, którzy jeszcze nie próbowali piroga/kaszaka biłgorajskiego i dla zafascynowanych jego smakiem. Starałam się aby moja wersja nie różniła się niczym od oryginału zachowując smak i ducha Roztocza.





Odwiedzając malutkie miejscowości na Roztoczu (Zwierzyniec, Jacnię, Bondyrz itd) zauważyłam, że deprecionujemy nasze dziedzictwo i naszą największą siłę, czyli unikalność. Jest mnóstwo niesamowitych przepisów, o których bardzo często zapominamy, albo po prostu ich nie znamy. Warto troszczyć się o to co nasze, aby nie przeminęło wraz z naszymi wspomnieniami.

Piróg biłgorajski

Przepis zapożyczyłam ze strony biłgoraj.pl.


Składniki:

Ciasto drożdżowe

  • 3 szklanki mąki,
  • 1 szklanka mleka,
  • 0,5 kostki masła,
  • 3 żółtka,
  • 0,5 kostki drożdży.
Farsz do piroga/kaszaka
  • 1kg ugotowanych ziemniaków,
  • 0,5 kg kaszy gryczanej,
  • 35 dag tłustego białego sera,
  • 1 szklanka śmietany 18%,
  • 4 jajka,
  • sól,
  • pieprz,
  • 1 łyżka smalcu.

Wykonanie:

Najpierw do małego kubka wrzuciłam rozdrobnione drożdże, posypałam łyżką cukru i zalałam ok 2 łyżkami ciepłej wody. Odstawiłam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Trochę serca w kuchni
Trochę serca w kuchni


W dużej misce przygotowałam rozczyn ze szklanki mąki i połowy szklanki mleka oraz dodałam wyrośnięte drożdże. Całość dokładnie wymieszałam i zostawiłam do wyrośnięcia, tak by ciasto zwiększyło swoją objętość. Następnie dodałam resztę mąki i mleka, roztopione masło i trzy żółtka. Całość ugniatałam do momentu, aż ciasto odchodziło od ręki. Jeżeli okaże się, że ciasto będzie zbyt rzadkie - trzeba dodać więcej mąki, ale róbcie to dopiero pod koniec ugniatania.

Kolejnym etapem jest przygotowanie farszu.

Świeżo ugotowane ziemniaki, w których pozostawiłam trochę wody po  odcedzeniu dokładnie stłukłam i wsypałam do nich 0,5 kg kaszy gryczanej (sypkiej, nie ugotowanej). Następnie dodałam łyżkę smalcu, całość dokładnie wymieszałam i pozostawiłam na malutkim ogniu pod przykryciem, co jakiś czas mieszając i sprawdzając czy kasza się nie przypala.

Kiedy kasza zmiękła dodałam pokruszonego sera, soli i pieprzu a następnie całość zalałam śmietaną i dodałam jajka. Dokładnie wszystko wymieszałam.

Farsz na piroga/kaszaka biłgorajskiego
Farsz na piroga/kaszaka biłgorajskiego


Na stolnicy rozwałkowałam ciasto drożdżowe na cieniutki placek i wyłożyłam przygotowany farsz ( trzeba go dać bardzo dużo) a następnie całość zwinęłam i włożyłam do wysokiej blaszki. Idealnie do tego pasuje podłużna blaszka od prodiża ponieważ boki bardzo ładnie się zapiekają.

Ciasto na piroga w formie
Ciasto na piroga w formie

Ciasto przed pieczeniem
Ciasto przed pieczeniem

Ciasto posmarowałam jajkiem roztrzepanym z mlekiem, aby się ładnie zarumieniło podczas pieczenia. Piroga piekłam w temp. 180 ° C przez ok. 1 godz. 40 min.

Po wyjęciu z piekarnika wierzch ciasta należy od razu posmarować wodą alby skórka była miękka i przykryć ścierką do odparowania.
Upieczony piróg/kaszak biłgorajski
Upieczony piróg/kaszak biłgorajski


Piróg jest przepyszny i zachowuje świeżość przez kilka dni. Polecam wypróbowanie przepisu. 

Gotowy piróg .... smaczengo
Gotowy piróg .... smacznego

5 komentarzy :

  1. Witam:)
    czy moze byc kasza w woreczkach do tej potrawy? jezeli tak to ile?

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze robię z kaszy na wagę, ale myślę, że można też z woreczka - 5 torebek. Spróbuj z takiej kaszy od rolnika z bazaru:) zupełnie inny smak:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam
    Z podanych proporcji jak dużo piroga wychodzi? Jedna długa keksówka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dwie keksówki - można ewentualnie w jedną dużą blachę włożyć:)

      Usuń
  4. kasza w woreczkach jest parowana. Od rolnika suszona w specjalnym piecu i pięknie pachnie i niesamowicie smakuje wiem bo mieszkam w zagłębiu kaszowym okolice Janowa Lub.;)

    OdpowiedzUsuń

Zobacz również

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...